4 fázy menštruačného cyklu- zmeny v tele aj psychike

Menštruačný cyklus je opakujúci sa sled zmien, ktoré pripravujú ženské telo na otehotnenie. Počas tohto cyklu sa vplyvom kolísajúcich hladín hormónov mení nie len naše telo, ale aj správanie, emócie a energia.

Je veľmi dôležité poznať tieto 4 fázy, lebo vďaka tomu vieme svoj život prispôsobiť potrebám tela aj duše a taktiež vieme rozpoznať problémy, ktoré môžu súvisieť s hormonálnou nerovnováhou.

Čiže poďme si vysvetliť z akých fáz je zložený menštruačný cyklus:

 

Menštruácia (1.-5. deň)

Menštruačný cyklus začína menštruáciou a prvý deň krvácania je označovaný ako „prvý deň menštruačného cyklu“. Dochádza k odlúčeniu sekrečnej vrstvy endometria, keďže nedošlo k uhniezdeniu oplodneného vajíčka. K tomuto odlúčeniu endometria dochádza v dôsledku prudkého poklesu progesterónu a estrogénu na konci predchádzajúcej luteálnej fázy.

Ako sa počas tejto fázy cítime?

V tento deň sa väčšinou cítime unavené, mrzuté, náladové, letargické, máme pocit, že sme nabrali na váhe, lebo môže dôjsť k zadržaniu vody v tele. Navyše sa necítime vtedy moc atraktívne a nemáme chuť ani na sex. Je to v dôsledku toho, že hladina pohlavných hormónov je veľmi nízka.

 

Folikulárna (proliferačná) fáza (5.-14. deň)

Nasleduje hneď po menštruácii a trvá približne 7-10 dní a počas tejto fázy sa obnovuje sliznica maternice- jej najvrchnejšia časť.

Na začiatku tejto fázy sú hladiny hormónov najnižšie, ale začínajú sa postupne zvyšovať s blížiacou sa ovuláciou.

Začína stúpať hladina estrogénu a pod jeho vplyvom sa bunky sliznice intenzívne delia. Hrúbka sliznice sa zväčšuje, narastajú v nej žliazky a cievy. Tak isto dochádza k stúpaniu hladín FSH (folikulystimulačnému hormónu) a LH (luteinizačnému hormónu) . Čiže už z názvu hormónu FSH vyplýva, že bude pod jeho vplyvom dozrievať jeden z folikulov. Tento folikul je zároveň zdrojom produkcie estrogénu a dozrieva v ňom vajíčko. Pod vplyvom estrogénov sa až na konci tejto fázy stáva hlien redším a zvyšuje sa priestupnosť pre spermie.

Ako sa počas tejto fázy cítime?

Pred ovuláciou, ako sa hormonálne hladiny začínajú dvíhať, sme viacej nabité energiou. Je to vďaka pôsobeniu testosterónu a estrogénu. Ako bonus, pleť žiari vďaka vzplanutiu estrogénov.

Ovulácia (14. deň)

Počas tejto fázy je naše telo najplodnejšie. Dochádza pri tom k uvoľneniu vajíčka z folikulu a tento proces spustil LH (luteinizačný hormón). Počas ovulácie je hlien krčka maternice najredší, aby sa spermie mohli ľahšie dostať k uvoľnenému vajíčku. Toto vajíčko sa zachytí vajcovodom a putuje postupne smerom do maternice. Ak sa vajíčko neoplodní, tak do 2 týždňov príde znovu menštruácia.

Hladina progesterónu začína teraz stúpať a bude stúpať až do menštruácie.

Ako sa počas tejto fázy cítime?

Libido by malo byť teraz maximum, keďže väčšina pohlavných hormónov dosahuje svoj vrchol. Cítime sa atraktívnejšie a sebavedomejšie. Telo vylučuje vtedy aj najviac feromónov, čo intenzívne vníma aj opačné pohlavie.

 

Luteinizačná fáza (15.-28. deň)

Po ovulácii sa folikul mení na žlté teliesko (corpus luteum) pod vplyvom LH a prolaktínu. Žlté teliesko obsahuje 2 typy buniek. Väčšie produkujú estrogény a menšie progesterón a androgény. V tejto fáze sa mení pod vplyvom narastajúceho progesterónu naše endometrium, nadobúda vzhľad špongie a je pripravené na uhniezdenie oplodneného vajíčka.

Ako sa počas tejto fázy cítime?

Po ovulácii naša energia postupne klesá. Je to obdobie, kedy sa uzatvárame viacej do seba, sme citlivejšie a hĺbavejšie. Je to však úplne v poriadku. Najlepšie vtedy urobíme, ak počúvneme potreby nášho tela a doprajeme si viacej oddychu.

Takto by mal prebiehať menštruačný cyklus u každej zdravej ženy v jej plodnom období. Môžu sa vyskytnúť aj menšie odchýlky, keďže každá žena je jedinečná. Možno to vyzerá trochu komplikovanejšie, no všetko je v dokonalej harmónii a je to úžasný zázrak prírody.

Menštruačný cyklus je zároveň veľmi dobrým indikátorom fungovania našej hormonálnej sústavy. Ako náhle sa vyskytne dáka disharmónia v menštruačnom cykle, (ako napr. dlhý alebo krátky menštruačný cyklus, bolestivá menštruácia, PMS, syndróm PCOS…) je to pre nás signál, že niečo musíme v našom živote zmeniť, aby sme sa si znovu prinavrátili zdravie.

Džejna

Milujem zdravý životný štýl a zaujímam sa o harmonizáciu tela aj duše prostredníctvom rôznych techník alternatívnej medicíny. Vďaka tejto vášni a mnohým skúsenostiam pomáham ženám prinavrátiť stratenú hormonálnu rovnováhu, psychické zdravie a objaviť v sebe stratenú ženskú silu. Viacej o mne si môžete prečítať tu>>

Komentáre

    1 2 3 394

    Pridať komentár

    * Nezapomeňte na povinné pole.