Celá naša hormonálna sústava je tak zložitý systém, že sa vedcom z neho podarilo preskúmať len veľmi malú časť. Stále sa vie o ňom málo, aj keď tých informácií je už veľmi veľa 🙂 Vybrala som pre Vás tie najzaujímavejšie fakty, vďaka ktorým lepšie pochopíte, ako to v našom tele funguje.
Slovo hormón pochádza z gréckeho slova „hormanein“, čo znamená poháňať. Hormóny poháňajú nielen naše sexuálne chúťky a náš rozmnožovací systém, ale aj náš metabolizmus, hospodárenie s vodou, naše pocity a omnoho viac.
Hormóny sú bielkoviny, ktoré nesú informáciu z tkaniva, v ktorom sa vytvoria, do krvného obehu a sú roznášané do celého tela. Využijú sa presne tam, kde sa majú využiť. Nedá sa však špecifikovať, že tento hormón robí toto a druhý toto. Jeden hormón má veľa účinkov na rôzne orgány a tkanivá v našom tele.
V škole nás učili, že hormóny sa tvoria v hormonálnych žľazách, no dnes to už neplatí. Objavením ďalších bielkovinových štruktúr, ktoré nesú informáciu sa zistilo, že tieto hormonálne žľazy nie sú jediné, ktoré produkujú hormóny. V skutočnosti je hormonálny systém multiorgánovou sústavou, v ktorej sa vzájomne ovplyvňujú tkanivové štruktúry. Napr. aj koža, aj výstelka cievnej steny, aj tukové tkanivo produkuje svoj hormón.
Hormóny sú zodpovedné za každú funkciu v našom tele. Tento zložitý systém je zdrojom veľmi krehkej rovnováhy, ktorú si narušujeme vlastným pričinením. Hormonálny systém narušujeme napr. zlou životosprávou, zlým emocionálnym rozpoložením, liekmi a inými chemickými látkami, ktoré sa nám dostávajú do tela pri kontakte s pokožkou, či sliznicami.
Reprodukčná funkcia a menštruácia u žien sú len jedna časť hormonálneho systému. Takže všetko, čo narušuje ostatné časti hormonálneho systému, často narušuje aj menštruačný cyklus.
Z toho vyplýva, že naša menštruácia je dobrým ukazovateľom rovnováhy nášho hormonálneho systému. Môžeme tak ľahko zistiť, že nášmu telu niečo škodí a podniknúť tak všetky potrebné kroky k jeho úprave. Spoznajte bližšie 4 fázy menštruačného cyklu kliknutím na tento odkaz.
V každej stresovej situácii je naše telo donútené skoordinovať činnosť nervového a endokrinného systému tak, aby bola čo najrýchlejšie znova nastolená rovnováha. Každé narušenie rovnováhy vyvolá reakciu, ktorá prejde celým naším telom. Nervový, imunitný a hormonálny systém musia úzko spolupracovať na tom, aby zaistili správnu reakciu organizmu na infekciu, zápal, poškodenie tkaniva, alebo stretnutie s nepríjemnou osobou.
Záťaž, ktorú pri tejto náročnej adaptačnej reakcii organizmus prekonáva, sa nepochybne prejaví na našom imunitnom systéme. Dlhodobá stresová záťaž vyčerpáva potenciál imunitných reakcii, ktoré potom pri stretnutí s vážnejšou chorobou nie sú schopné dostatočne zmobilizovať svoju aktivitu.
Na psychickej úrovni ovplyvňujú našu náladu a pocity, čiže zasahujú aj do vzťahu k ostatným ľudom. V sociálnej rovine sú spúšťačom niektorých špecifických vzorcov chovania, ovplyvňujú rozvoj a naplnenie našich vyšších etických potrieb a taktiež nám otvárajú cestu ku spiritualite.
Na prvý pohľad to vyzerá tak, že sme akýmisi otrokmi hormónov, ktoré riadia náš život a nevieme ich pôsobenie ovplyvniť. Opak je však pravdou.
Čím vedomejší život vedieme, tým viacej vieme ovládať svoje emócie, tým pádom aj svoje hormóny a celé svoje telo.
Žiť vedomý život pre mňa znamená uvedomovať si seba samú, poznať a vnímať svoje telo, jeho pocity aj potreby. Vedomý človek pozná aj význam svojich emócii, chápe prečo ich prežíva a prečo mu prichádzajú do života. Dokáže ich prijať, naplno prežiť a následne aj pustiť, aby mu už viacej neškodili. Vedomý človek si vyberá cielene svoje myšlienky, ktoré mu spustia kaskádu tých najpríjemnejších pocitov a do tela sa vylúčia hormóny, ktoré uzdravujú jeho telo.
Komentáre